.: 🍂 . 🍄 . 🍁 . 🌱. 🎵. 🌿. 🎶 . 🎨 :.
Milovnice přírody.
Zrzka.
Sběratelka folklóru.
Mýtů, pohádek a pověr.
Podzimní víla.
Čajovnice.
Studentka biologie.
Snící o životě v Norsku....

Jarní výzva 2016 - II. - Oslava Beltainu

1. května 2016 v 20:10 | Muchomůrka |  [UKONČENÁ] Jarní výzva 2016
Zdravím! Jsem tu s dalším článkem do Jarní výzvy! Jedná se o oslavu Beltainu... V článku se dozvíte o tom, kde tento svátek vznikl, jak probíhá, jeho symboliku, legendy a mýty a samozřejmě také, jak jsem jej oslavila já. :)
Fotka je tabletové kvality, za což se omlouvám...
Jedná se oheň (haha), který jsem postavěla, rozpálila a celý večer udržovala naživu :)

I. Co je to Beltaine?

Beltaine je keltský svátek počátku léta. Je to oslava znovuzrození a plodnosti. Jinak taky řečená Valpuržina či Filipojakubská noc. Stejně tak jako Samhain je to čas, kdy hranice mezi dvěma světy je nejtenší a duchové, démoni a víly mají k lidstvu nejblíže. Beltane je oslava ohňů, den "táboráků". Název znamená "prudký oheň" nebo také "oheň Belenův". Jedná se o svatbu Rohatého boha (také Zeleného mužíčka, či Boha Slunce) a Měsíční Bohyně - Matky Země.

II. Jak slavit?

Způsobů je mnoho. Začneme germánskou tradicí - stávěním Májky. V Německu neskutečně rozšířená atrakce! Přeci jen, s pokáceným stromem (budoucí májkou) se jde od radnice přes hospodu, až se vrátí zpátky na náměstí. Během noci je pak oblíbenou akcí májku ukrást. Povinností střáží, kteří ji neuhlídaly je vykoupení - a to nějakým pohoštěním pro "zloděje". A v Rakousku je rozšířené třeba lézení po májce. (Sakra, omlouvám se za to hrozné opakování slova májka :D ale když, ono to nejde moc nahradit ničím jiným :D)

Avšak nejdůležitějším symbolem Beltainu je oheň. Zakládá se z devítí druhů dřeva, jež jsou pro danou oblast běžné. Většinou se používá dub (symbol Boha), vrba (symbol Bohyně), bříza (příroda), jeřáb (kouzlo), olše, tis, jabloň, líska, hloh. V případě absence jakéholi dřeva je možné ho nahradit jiným. Mezi atrakce spojené s ohněm patří jeho přeskakování za účelem očisty a ve skandinávských zemích obcházení polí s pochodněmi.

Kotlík. Kotlík je symbolem Bohyně a je to celkem důležitý atribut, ve kterém se na ohni dříve vařilo mléko, dnes se to však nahrazuje třeba svařákem nebo medovinkou (#důvodpročnikdynebuduvegan).

Strom přání: pokud se váš oheň nachází v blízkosti nějakého stromu, využijte toho a udělejte si z něj strom přání. Vzhledem k tomu, že naše ohniště se (trochu neprakticky) nachází přímo pod břízou, měli jsme výběr jasný. Přemýšlejte nad svými přáním a uvažte na strom stužku v patřičné barvě: modrá pro ochranu a uzdravení, zelená pro prosperitu, růžová a červená pro lásku a fialová pro moudrost. Nakonec se nezapomeňte duchům stromu odvděčit a dejte ke kořenům nějaký amulet, penízek či jinou obětinu. Pokud nic takového nemáte, můžete na strom uvázat ještě stužku bílou, abyste si duchy usmířili.

III. Mýty a legendy

  • Během tance kolem májky se pánové snaží omotat slečnu, která se jim zalíbí, stužkou. Pokud se jim to povede, mají slečny utíkat. A když je pánové dohoní, jsou slečny na tuto kouzelnou noc jenom jejích :)
  • Brzy po ránu 1. května se dříve sbírala rosa, která se pak využívala na lektvary pro štěstí.
  • Mladé dívky a chlapci souložili během Beltanu v lesích, na polích a lukách, aby země byla plodná.
  • Ti, co si přejí pevný svázek, pletou věnečky ze zelených větví a květů. Ten (ta), jež věnek uplete, ho nabízí své (svému) partnerce (partnerovi). Přijetí a navlečení tohoto věnce je něco jako zásnuby. Ale jedná se spíše o slib, že budou spolu žít rok a den a v případě, že se zadaří, tak svůj osud zpečetí něčím pevnějším - svatbou.
Nakonec ještě písničku :)

FAUN - Walpurgisnacht

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 11. května 2016 v 21:36 | Reagovat

Škoda, že o tvé oslavě nic k přečtení nakonec není. :-(
Také jsem slavila, přinesli jsme s Drahým na obětiště nové runové závěsky, květiny a a pak vykonali obřad i s obětinou. Načež jsme se procházeli lesem a ohně v podobě svíček zapálili až doma, neb v lese bez ohniště to není možno.

2 Monica Otmili Monica Otmili | E-mail | Web | 11. května 2016 v 21:37 | Reagovat

Jinak ten obrázek s kolem roku je nějaký čudný, jakýsi keltsko-germánský dohromady :D

3 Muchomůrka Muchomůrka | Web | 11. května 2016 v 21:41 | Reagovat

[2]: byl to nejlepší, co jsem našla s bílým / průhledným pozadím :D už jsem dokonce i začala přemýšlet, že něco nakreslím sama :D (lenost překonala)
[1]: No, ono to je tak, že jsme to slavili tím způsobem, jak je popsáno v "Jak slavit" :D Ale taky už jsem si říkala, že tam toho mám nějak o vlastní oslavě málo :/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 
Veškeré obrázky publikované na tomto blogu jsou mou tvorbou, nebo jsem za ně zaplatila.
Pokud tomu tak není, je obrázek klikací a vede na původní zdroj.
Výjimku tvoří ikonky velikost 64x64 na začátku každého článku, ty jsou ze Subeta.net.
Obrázek v záhlaví, nad nadpisem "Můchomurčin život", je nakreslen lagoliv.